EKONOMİ

TCMB Faiz Kararını Açıkladı!

Ekim Faiz Kararı ne oldu?

(Ankara, 26 Ekim 2023)Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 5 puan artırarak yüzde 35’e yükseltti.

PPK, yaptığı açıklamada, enflasyonda gözlenen yükselişin ana nedenleri arasında enerji ve gıda fiyatlarındaki artışlar, küresel emtia fiyatlarındaki yüksek seyir, tedarik zincirindeki aksaklıklar ve yurt içi talepteki toparlanma olduğunu değerlendirdi.

Kurul, bu gelişmelerin yanı sıra, küresel ölçekte artan belirsizliklerin de enflasyonist baskıları güçlendirdiğini kaydetti.

Enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana kadar TCMB’nin, enflasyonda öngörülen hedeflere ulaşılabilmesi için elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edeceğini vurguladı.

Karar, piyasa beklentileri doğrultusunda geldi. Piyasa beklentileri, politika faizinin 5 puan artırılarak yüzde 35’e yükseltilmesi yönündeydi.

Karar sonrası dolar/TL 28,15, euro/TL 29,67 seviyesinde hareket ediyor.

Ekonomistler değerlendirdi

Karar sonrası açıklamalarda bulunan ekonomistler, TCMB’nin enflasyonla mücadelede kararlı olduğunu gösterdiğini belirttiler.

Ekonomistlerden bazıları, faiz artışlarının enflasyonda kalıcı düşüşe yol açması için yeterli olacağını savunurken, bazıları ise daha fazla artışa ihtiyaç duyulabileceğini ifade ettiler.

TCMB’nin faiz kararının etkileri

TCMB’nin faiz kararının, enflasyonla mücadelede önemli bir adım olduğu değerlendiriliyor. Ancak, enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana kadar faiz artışlarının devam etmesi gerektiği belirtiliyor.

Faiz artışlarının, tüketici kredilerinde faiz oranlarını artırarak talebi baskılayacağı ve döviz kurlarını düşürerek enflasyona ek maliyet getireceği öngörülüyor.

TCMB’nin faiz kararının, Türkiye ekonomisi üzerindeki etkilerinin önümüzdeki dönemde yakından takip edilmesi bekleniyor.

  • TCMB, politika faizini son olarak 23 Eylül 2023 tarihinde yüzde 25’e yükseltmişti.
  • Türkiye’nin yıllık enflasyon oranı, Ağustos 2023’te yüzde 78,62 ile son 24 yılın en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

Ekonomistlerin Görüşleri:

  • Ekonomist Murat Özsoy, “TCMB’nin faiz kararı, enflasyonla mücadelede önemli bir adım. Ancak, enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana kadar faiz artışlarının devam etmesi gerekecek.” dedi.
  • Ekonomist Selçuk Tufan, “TCMB’nin faiz kararı, piyasa beklentileri doğrultusunda geldi. Ancak, enflasyonda kalıcı düşüş için daha fazla faiz artışı gerekebilir.” dedi.
  • Ekonomist Mahfi Eğilmez, “TCMB’nin faiz kararı, enflasyonla mücadelede doğru bir adım. Ancak, faiz artışlarının etkisinin görülmesi için zamana ihtiyaç var.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu