KRİPTO PARA

SEC, Spot Bitcoin ETF’leri İçin Borsalarla Görüşüyor: Onay Yaklaşıyor mu?

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), spot Bitcoin ETF’leri için borsalarla görüşmelerde bulunduğu söyleniyor. Bu, spot Bitcoin ETF’lerinin onaylanması için olumlu bir işaret olarak görülüyor.

Bloomberg’in kıdemli ETF analisti Eric Balchunas, SEC’in Trading and Markets bölümünün bu borsaları yapılacak değişiklikler konusunda bilgilendirdiğini belirtti. Balchunas, SEC’in spot Bitcoin ETF’lerinin nakit oluşturmasını tercih ettiğini ve bunun için borsaların birkaç hafta içinde düzenlemeler yapması gerektiğini söyledi.

Balchunas, bu hareketin beklendiğini ve memnuniyetle karşılandığını ifade etti. Onun sözleriyle, nakit oluşturma, broker-dealer’ların Exchange Traded Funds’in (ETF) elinde bulunan temel Bitcoin varlıklarıyla ilgilenmek için kayıtsız iştirakler veya üçüncü taraf firmalar kullanmaktan kaçınmalarına olanak tanıyor.

Balchunas, yeni gelişmenin, zaten tahmin edilen spot Bitcoin ETF onay olasılıklarını etkilemediğini kaydetti. Daha önce, Balchunas ve meslektaşı James Seyffart, SEC’in spot Bitcoin ETF’si onay olasılığını %90’a çıkarmıştı.

Bu projeksiyon üzerine, tüm kripto endüstrisi onayın 10 Ocak’a kadar geleceğini bekliyor. Bazı beklenmeyen durumlar nedeniyle bazı gecikmeler yaşanabilir, ancak genel konsensüs, piyasanın bir gün mutlaka bir spot Bitcoin ETF’ine sahip olacağı yönünde.

Başvuru sahiplerinin çoğu, başvurularına SEC’in yönlendirmeleri doğrultusunda belirli değişiklikler yapmış ve yeni bir başvuru dosyası sunmuştur. Bu düzeltilmiş başvuruların çoğu, SEC’in geri bildirimleri ve sorularına cevap vermiştir. Öne çıkan bir ETF sağlayıcısı olan WisdomTree, başvurusunun revize edilmiş bir sürümünü sunan son başvuru sahiplerinden biridir.

SEC’in borsalarla yaptığı görüşmeler hakkındaki haber, Bitcoin’in fiyatının yükselmesine neden oldu. Bu yazının yazıldığı sırada öncü kripto para birimi 36,700 dolar seviyesinde işlem görüyordu ve altcoin’ler denge bulmaya çalışırken %0,86 artış gösteriyordu.

Sonuç olarak, SEC’in spot Bitcoin ETF’leri için borsalarla görüşmelerde bulunması, onay için olumlu bir işaret olarak görülüyor. Bu görüşmelerin, onayın 10 Ocak’a kadar gelmesini desteklemesi bekleniyor.

“Yatırım Tavsiyesi Değildir!”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu