KRİPTO PARA

542

Kripto piyasaları, Ekim ayına hızlı bir başlangıç yaptı ve lider kripto paralar Bitcoin ve Ethereum’da önemli yükselişler yaşandı.

Hafta sonu sessiz bir şekilde başlayan kripto paralar, haftanın son gününde büyük bir sıçrama yaşadı. Bitcoin, son işlem gününde yaklaşık %4’lük bir artışla haftayı 28.000 doların üzerinde tamamladı. Haftanın başında başlayan yükselişi sürdüren Bitcoin, şu anda %1,5’lik bir artışla 28.400 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Ethereum ise dün 1.650 dolar civarından başlayan alımlarla %5’e yakın bir yükseliş kaydederek 1.750 dolara kadar çıktı. Ethereum, şu an 1.730 dolar seviyelerinde işlem görüyor.

Eylül ayını geride bırakırken, Bitcoin ay boyunca yaklaşık %4’lük bir değer artışı kaydetti. Önceki iki aydaki olumsuz performanstan sonra Eylül ayını pozitif kapatan BTC, en düşük seviye olarak 24.900 doları gördü ve en yüksek 27.480 doları gördü.

Ethereum ise Eylül ayını %1,5 oranında bir artışla tamamladı. ETH, Eylül ayında 1.530 dolara kadar geriledi ve en yüksek seviye olarak 1.694 dolara ulaştı.

btc boğa
btc ve etherium da ekim yükselişi

Bu yükselişi tetikleyen nedir? Hızlı yükseliş, vadeli kripto işlemlerinde büyük miktarda kısa pozisyonunun tasfiye edilmesine yol açtı. Coinglass verilerine göre, son 24 saat içinde Bitcoin ve Ethereum pozisyonlarında yaklaşık 73 milyon dolarlık pozisyon tasfiye edildi.

Kripto paralara olan talep artışı, ABD Senatosu’nda hükümetin kapanmasını önleyen bütçe anlaşmasının sağlanmasının ardından geldi. Bu gelişme, ayrıca spot Bitcoin ETF başvurularıyla ilgili süreci de etkileyebileceği düşünülerek kripto para piyasalarını dolaylı yoldan etkiledi.

Ayrıca, tarihsel veriler Ekim ayının kripto para piyasaları için bir yükseliş ayı olduğunu gösteriyor. Son 10 yılda Bitcoin, Ekim aylarında sadece 2 kez negatif kapanış kaydetti. ABD hükümetinin kapanma riskinin ortadan kalkması ve spot Bitcoin ETF başvurularının devam etmesi, iyimserliği destekleyen faktörler arasında bulunuyor.

Kripto para piyasasının geri kalanında da son 24 saatte dikkate değer artışlar yaşandı. İlk 20 kripto para içinde Solana (SOL), %14’e yakın bir artış kaydederken 24 dolar seviyesine yükseldi. İlk 20’de sadece Chainlink (LINK) %1 oranında bir düşüş yaşarken genel olarak piyasa pozitif bir seyir izliyor.

İlk 100 içinde SOL ile birlikte RUNE ve BSV de çift haneli oranda kazançlar elde eden altcoin’ler arasında yer aldı. MKR ve XDC ise %3’lük bir düşüşle negatif bir ayrışma yaşadı.

Toplam kripto para piyasa değeri şu an itibarıyla 1,09 trilyon dolar seviyesinde bulunurken, 24 saatlik ortalama işlem hacmi 30 milyar doları geçiyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu