EKONOMİ

Japonya Merkez Bankası, negatif faizleri 2024’ün ilk yarısında sonlandırabilir

Japonya Merkez Bankası (BOJ), negatif faiz oranlarını 2024 yılının ilk yarısında sonlandırabileceğine dair sinyaller vermeye devam ediyor. Bankanın son dönemdeki şahin söylemleri, piyasaları bu olasılığa hazırlamaya başladı.

BOJ’un duruşundaki değişiklik, Başkan Kazuo Ueda’nın selefi Haruhiko Kuroda tarafından uygulanan ve yenin değerindeki önemli düşüşler de dahil olmak üzere bir dizi sorundan sorumlu tutulan tartışmalı parasal teşvikleri ortadan kaldırma planının bir parçası.

Ueda, geçen hafta yaptığı açıklamada, Japonya’nın BOJ’un %2’lik enflasyon hedefine sürdürülebilir bir şekilde ulaşma yolunda ilerleme kaydettiğini belirtti. Ayrıca bankanın teşvikleri aşamalı olarak kaldırmadan önce reel ücretlerin pozitife dönmesini beklemeyeceğini de belirtti.

BOJ’un düşüncelerini bilen kaynaklar, bankanın daha az güvercin bir tona geçişinin kasıtlı olduğunu doğruladı. Bir kaynak, “Guvernörün enflasyonla ilgili yorumları son birkaç aydır kademeli olarak değişiyor ve bu da BOJ’un politika yönü hakkında çok iyi bir yön veriyor,” dedi.

Ancak Ueda’nın Japonya’yı son on yılın aşırı destekleyici para politikalarından uzaklaştırma çabaları riskler nedeniyle karmaşık bir hal alıyor. Bunu çok hızlı bir şekilde yapmak, kırılgan ekonomik toparlanmaya zarar verebilir ve önemli piyasa çalkantılarını tetikleyebilir.

Buna rağmen, enflasyonun BOJ’un %2’lik hedefini aşmaya devam etmesi nedeniyle bir değişim için ekonomik gerekçe giderek artıyor. BOJ’un bir sonraki hedefi, kısa vadeli faizleri önümüzdeki yılın başlarında negatif bölgeden çıkarmak.

Bir çıkışın zamanlaması, işletmeler ve sendikalar arasında gelecek yıl bahar aylarında yapılacak ücret görüşmeleri ile bağlantılı olabilir. Birçok büyük firma genellikle Mart ayı ortalarında ücretlerini kesinleştirerek Nisan ayında bir politika değişikliği olasılığını artırıyor. Ancak BOJ’un fiyat hedefine ulaşmaya devam edeceği öngörülebildiği sürece politika değişikliğine gitmeden önce ücret görüşmelerinin sonuçlanmasını beklemesi gerekmiyor.

BOJ’un dokuz üyeli yönetim kurulu da daha şahin bir tutum sergiliyor ve bazı üyeler büyük çaplı teşviklerin aşamalı olarak kaldırılmaya başlanması ve gelecekte ultra düşük faiz oranlarından çıkış olasılığının iletilmesi gerektiğini söylüyor.

Politika müzakereleri için daha acil veri noktaları, bankanın 13 Aralık’ta yapılacak “tankan” iş dünyası duyarlılık anketinden, BOJ bölgesel şube müdürlerinin Ocak ayı başındaki toplantısından ve işletme ve sendika yöneticilerinin gelecek yılki ücret hedeflerine ilişkin yorumlarından gelebilir.

Japonya Ekonomik Araştırmalar Merkezi tarafından yapılan bir ankete göre, ekonomistlerin yaklaşık %60’ı BOJ’un Nisan ayında politikayı sıkılaştırmasını beklerken, %12’si Ocak ayında bir hamle öngörüyor. Çoğu kişi hem YCC’nin hem de negatif faizlerin sona ermesini bekliyor.

Ancak, ABD’de resesyon gibi erken bir çıkışı geciktirebilecek çeşitli riskler var. Başkan Ueda ayrıca reflasyonist görüşlü kanun yapıcıların olası eleştirilerini de göğüslemek zorunda.

Yine de BOJ çok fazla gecikmeyi göze alamaz. Negatif faizlere son verse bile, nominal kısa vadeli borçlanma maliyetleri ekonomiyi ne canlandıran ne de soğutan seviyelerin oldukça altında kalacaktır.

Eski BOJ yönetim kurulu üyesi Takahide Kiuchi, “Ueda’nın rolü, selefinin geleneksel olmayan politikalarından kurtulmak ve kısa vadeli oranları hedefleyen bir politikaya geri dönmektir” dedi. “Bu, beş yıllık görev süresi boyunca başarması gereken bir görev.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu