EKONOMİ

İtalya’nın mali kriz korkuları ons altını yükseltti

Euro Bölgesi’nin sıkıntılı ülkelerinden olan İtalya’da bütçe kurulunun İtalya’nın kendi parasını kullanmasıyla mali sıkıntıları aşabileceğini belirtmesi, ons altının yükselmesine neden oldu.

İtalya hükümetindeki anlaşmazlık ve mali süreçteki sıkıntılar, hisse senetlerinde düşüşe neden olurken euroda da değer kaybı yarattı. Bu durum, riskten kaçınma eğilimlerini artırdı ve yatırımcıların güvenli liman olarak gördüğü altına yönelmesine yol açtı.

Geçen hafta ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırım sinyali vermesi ile düşüş yaşayan ons altın, bugün İtalya haberleri ile %1 yükseliş yaşadı ve 1,188 dolardan 1,200 dolara yükseldi.

Yıla iyimser başlayan altın fiyatları, ticaret savaşları endişeleri ile değer kaybederken tahvil ve faiz getirili araçlara talebin artmasıyla düşüşünü hızlandırdı. 6 ay üst üste düşüş yaşayan ons altın, dün 1,184 dolara geriledi ve kaybını sürdürdü, ancak bugün artan risklerle tekrar 1,200 dolara yükseldi.

Yurt içinde ise dolar kurunun 6,96 üzerine yükselmesi ve ons tarafındaki yükselişle beraber gram altın fiyatları 232 liraya çıkarken çeyrek altın ise 370 liradan satıcı buluyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu