FOREXGENEL

Bitcoin Piyasasında Son Hareketlenmeler

Bitcoin Piyasasında Son Hareketlenmeler

Son ekonomik gelişmeler neticesinde Avustralyalı Bitcoin madencilik firması Iris cihazlarını tamamen fişten çekiyor. Bu durumda bitcoin piyasasında çok büyük hareketlenmelere sebep olmaktadır. Çok büyük işlev gören bitcoin madencilik firmalarından biri olan Iris Energy şirketi, borçlarını ve yükümlülüklerini yeterli seviyede karşılayamadığı için bazı makinelerini kapatmak zorunda kalmıştır.

Bitcoin Ekonomi Haberleri

Bitcoin madencilik şirketinin zor dönemleri sonucunda yeni rekor hareketlerin ortaya çıkması ve fiyatın da gittikçe düşmesi, geçtiğimiz yıllarda çok ciddi bir şekilde borç yükü altına olan şirketlerin iflasın eşiğinde olmalarına sebep olmaktadır. Core Scientific ve de RIOT Blockchain en başta olmak üzere pek çok firma aylar içinde çok sayıda bitcoin satarken, Iris Energy bu anlamda çok iyi bir işleyişte görünmüyor.

Neticede şirket 107 milyon dolarlık krediyi ödemeyerek cihazları kapattı. Avustralyalı madencilik şirketi Iris Energy, ABD menkul kıymetler ve borsa komisyonuna yapmış olduğu bildirimde, bazı borç ödemeleri için ayırmış olduğu makinelerinin faaliyetlerini sonlandırdığını açıklamıştır.

Bitcoin Madencilik Şirketinin Çöküşü

107.8 milyon dolar olan borcunu ödeyemeyen şirket, makinelerinin aylık 2 milyon dolar miktarında brüt kar sağladıkları belirtmektedir. Fakat bu rakam dahi borcun ödenmesi için yeterli olmamaktadır. Aylık ortalama 7 milyon dolar üretmesi gereken cihazlar, fiyatların da düşmesi ile beklenen seviyeye gelemedi ve aniden kapatıldı.

Daha öncesinde de Bitmain’den uyarı alan şirket, yaşanan kötü gidişattan veri merkezi ve de diğer başka faaliyetlerinin etkilenmediğini söylemiş, kapasitesini çok daha verimli bir şekilde kullanmak için araştırmalarını sürdürdüğünü söylemiştir.

Bunun yanında Iris şirketi, 7 Kasım’da en büyük cihaz üreticilerinden biri olan Bitmain’den, 103 milyon dolarlık miktarda olan borcun ödenmesi için bir uyarı yazısı da almıştır.

Uzmanların Bitcoin Tahminleri

Makro stratejist Peter Tchir son zamanlarda çok büyük değişim yaşayan bitcoin için 10 bin doların altına düşeceği tahminlerinde bulunmaktadır. Sam Bankman-Fried’in FTX’in çöküşünün ardındaki durumun ABD ekonomisini büyük ölçüde etkileyeceğini de belirtti.

Bitcoin’in 2023 yılında 10 bin doların altına düşmesini de beklediğini belirten uzman bitcoin de satışların devam etmesini bekliyor. Tchir’e göre bu düşüşler, sadece kripto para piyasasını etkilemeyecek. Çok daha geniş yankıları da olacak. Bu yankılar ABD ekonomisine de büyük ölçüde yansıyacak.

Kripto Para Piyasası Etkileşimleri

Kripto para piyasasının 3 trilyon dolardan 1 trilyon doların altına düşmesine vurgu yapan ekonomik uzmanlar son ekonomik gelişmelerin çok büyük etkileri olduğunu ve bunun da genel olarak ekonomiye yansıyacağını söylemekte, tüm bu sonuçlarında kötü olduğunu belirtmektedir.

Bu konuda Tchir, bitcoin’in 10 bin doların altına düşeceğini belirterek, bu fiyat seviyelerinin de bu yıl içinde bile bu hale gelebileceğini söyledi. Forbes piyasa analistlerinden de biri olan Tchir, konuşmalarında hazine tahvillerinin yükseleceğini belirterek, ekonominin ve de verilerin tersine döndüğünü de bildirerek Piyasanın artık Fed’i dinlemediğini söylemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu