EĞİTİM

Bilgi ve iletişim sektörü ilk 8 ayda, yüzde 17 büyüdü

Bilgi ve iletişim sektörü ilk 8 ayda, yüzde 17 büyüdü

Türkiye’de bilgi ve iletişim teknolojileri sektörü bu yılın ilk 8 ayında dolar bazında yüzde 17 büyüdü. Bilişim Sanayicileri Derneği Başkanı Mehmet Ali Tombalak, pazarın yıl sonunda 30 milyar dolara ulaşmasını öngördüklerini söyledi. TÜBİSAD Başkanı daha çok global teknoloji markası çıkarmak için daha çok teknoloji çalışanı yetiştirilmesi gerekliliğini belirtti. Devlet okullarında müfredata teknoloji eğitimi konmalı diyen TÜBİSAD Başkanı 5G altyapı çalışmalarında ise geç kalınmaması uyarısında bulundu.

Gündem Teknoloji programına katılan Bilişim Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Tombalak, bilgi ve iletişim teknolojileri pazarının, yıl sonunda 30 milyar dolara ulaşmasını öngördüklerini söyledi.

TÜBİSAD Başkanı sözlerine “Türkiye’de bilgi ve iletişim teknolojileri sektöründe bu yılın ilk 8 ayında dolar bazında yüzde 17 büyüme oldu. Yıl sonuna kadar artarak devamını bekliyor ve 30 milyar dolara ulaşacağını öngörüyoruz. Geçen yıl TL. bazlı büyüme varken dolar bazlı gerileme olmuştu. Bu yılı, dolar bazında büyüyerek tamamlayacağız. Büyük şirketlerdeki dijital dönüşüm artışı bu büyümeyi destekledi. Ancak hala dünya liginde binde 1 paya sahibiz.” diyerek özetledi.

“Büyük şirketler, teknoloji projelerini, iş ortaklarından sağlamalı”

Teknoloji sektörünü nasıl büyütürüz? sorusunu yönelttiğim TÜBİSAD Başkanı “KOBİ’lerin teknoloji dönüşümlerini sağlamak kamu ve büyük sanayi şirketlerinin örnek olması ile gerçekleşir. Kamu ve özel sektör kendi içerisinde IT yatırımı yapmaktan vazgeçmeli. Örneğin şirketler kendi içinde veri merkezi kurmamalı. Türkiye’de global ve yerel anlamda bunu yapacak şirketlere şans verip bunların büyümelerini sağlamalı. ABD’nin en büyük bankası, teknolojiyi kendisi yapmak yerine iş ortaklarıyla yaptı ve dünyanın en büyük bankası oldu. Aynı zamanda teknoloji şirketini de en büyük teknoloji şirketi yaptı. Alman otomotiv devi de teknolojiyi iş ortaklarından alıyor. Herkes kendi işine odaklanacak böylelikle ekosistem desteklenmiş olacak. Şirketler de böylelikle tasarruf sağlamış olacak. Bir yazılım geliştirme projesinin süreci ayları buluyor ancak şirket IT departmanı gerçekleştirince de ürün güncelliğini kaybediyor. Şirket 300 IT elemanı çalıştırıyor ancak onun yerine 300 farklı şirketle çalıştı mı daha verimli ve inovatif ürünler çıkabilir.” dedi.

“Tüm devlet okullarına teknoloji dersleri konmalı”

Yetkin işgücü sayısının artırılması gerekliliğini belirten TÜBİSAD Başkanı Tombalak “Türkiye’den teknoloji markası hala çıkaramadık. Sadece e-ticaret tarafında ve oyun firmalarımız dışında global marka çıkmadı. Beyin göçü engellenmez. Önce Türkiye’de çalışan teknoloji çalışanlarına baktığımızda 200 bin kişi civarında olduğunu görüyoruz. Almanya‘da ise bu rakam 1milyon 200bin kişi. Beyin göçünden önce beyin gücünü artırmalıyız. Şirketlere yeteri kadar yetkin işgücü yetiştiremiyoruz. Meslek liselerine, devlet okullarına muhakkak teknoloji dersleri konmalı. Eğitimde yetkin işgücü için radikal kararlar alınmalı. Adım atmak için neye ihtiyacımız varsa bunu yapmalıyız. Savunma sanayi irade konarak nasıl desteklendi ise bilgi ve iletişim sektörleri de desteklenmeli.” dedi.“Devlet 5G fiber altyapı yatırımlarını hızla hayata geçirmeli”Fiber altyapı yatırımlarına hız verilmesi gerektiğini vurgulayan TÜBİSAD Başkanı “Yeni nesil teknolojiler için 5G altyapı yatırımlarına hızla başlanmalı. Teknolojik dönüşüm sadece şirketlerin tek başına çözebileceği bir konu değil, bu devlet meselesi. Fiberin tüm ülkede çekilmiş olması gerek. Devlet savunma sanayi, otomotiv sektöründe nasıl radikal karar aldıysa burada da aynı irade gösterilmeli. Üç operatör tek bir altyapı kurmalı üçü ayrı ayrı kuramaz çünkü maliyet olarak mümkün değil. ABD ve Avrupa bu şekilde yaptı. Sonuç olarak teknolojiye erişim için ülke fiber 5G altyapısı ile donatılmalı.” diyerek sözlerini tamamladı.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu