DÜNYAEKONOMİ

ABD Fed Yetkilileri Faiz Konusundaki Görüşlerini Dile Getirdi

ABD Fed’den gelen son görüşlere göre, Christopher Waller, Neel Kashkari ve Mary Daly, faiz politikalarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundular.

Waller, %2 Enflasyon Hedefini Vurguladı ABD Fed Yönetim Kurulu Üyesi Christopher Waller, Fed’in %2 enflasyon hedefine sıkı bir bağlılık gösterdiğini bir kez daha belirtti. Waller, bu hedefin ekonomik istikrarı sağlamak için kritik olduğunu vurgulayarak, aynı zamanda istihdam konusundaki görüşlerini paylaştı. Ona göre, fiyat istikrarı hedefi, aynı zamanda maksimum istihdam hedefini de içeriyor.

Kashkari, Tahvil Getirileri ve Faiz İlişkisi Üzerine Düşünüyor Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, son dönemde ABD Hazine tahvil getirilerindeki yükselişin faiz artırımına gerek olmadığına dair görüşüne katılmıyor. Ona göre, bu yükselişin nedeni, faiz oranlarıyla daha fazla ilişkili. Kashkari, uzun vadeli getirilerdeki artışın enflasyonu daha düşük seviyelere çekme olasılığının bulunduğunu, ancak bu yükselişin aynı zamanda beklentilerin değişmesiyle ilgili olabileceğini ifade ediyor.

Kashkari, Fed’in para politikasını daha fazla faiz artışına ihtiyaç duymadan istikrarlı hale getirmesi gerektiğine inanıyor. Ayrıca, faiz kararlarını alırken daha fazla enflasyon, istihdam ve ücret verisi görmeyi tercih ediyor.

Daly, Pivot Faiz ve Nötr Faiz Hakkında Konuştu San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, Fed’in faiz artırımını durdurduktan sonra nötr faiz oranlarının pandemi öncesi döneme göre daha yüksek olabileceğini dile getiriyor. Daly, bu oranların sonsuza kadar yüksek kalmayacağını ve şu anda olduğu gibi %5 olmayacağını belirtiyor. Ona göre, nötr faiz oranının %2,5 ila %3 arasında bir yerde olması daha olası.

Daly, ABD tahvil getirilerindeki artışın, Fed’in daha fazla faiz artışına ihtiyaç duyma ihtimalini azaltabileceğini söylüyor. Ancak, Daly bu yıl oy hakkına sahip değil.

Sonuç olarak, Fed yetkilileri faiz politikaları ve ekonomik görünüm üzerinde farklı görüşlere sahipler ve piyasalar bu görüşlerin gelişimini yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu