FOREX

ABD doları, enflasyon düşüşü ve faiz indirimi beklentileriyle haftalık düşüşle karşı karşıya

Sterlin ve Avustralya doları yükselişte

ABD doları, enflasyon düşüşü ve faiz indirimi beklentileriyle haftalık düşüşle karşı karşıya. Dolar, euro, yen ve frank karşısında son birkaç ayın en büyük düşüşünü kaydediyor.

Cuma günü itibariyle dolar, euro karşısında 1,0854 dolardan işlem gördü ve Temmuz ortasından bu yana en sert inişini gerçekleştirdi. Ayrıca, haftalık %1,6 düşüşle 0,8882 İsviçre Frangı ve %0,6 kayıpla yen karşısında 150,53 seviyesinden işlem gördü.

Doların düşüşü, yatırımcıların önümüzdeki yıl beklenen ABD faiz oranlarındaki yaklaşık 100 baz puanlık indirim beklentisiyle satış yapmaya başlamasıyla ortaya çıktı.

Petrol fiyatlarının Perşembe günü son dört ayın en düşük seviyesine inmesi ve Walmart’ın (NYSE:WMT) fiyat indirimine gitmesi dezenflasyonist baskılara katkıda bulundu. Bu haftaki veriler ABD tüketici fiyatlarının istikrar kazandığını göstererek yatırımcıları enflasyonun gerilediğine ve faiz artışları döneminin sona erdiğine ikna etti.

Perşembe günü açıklanan yumuşak ABD ekonomik verileri de bu görüşü pekiştirdi. Vadeli işlem piyasaları, bir hafta önce 73 baz puan olan Federal Rezerv’in gelecek yıl 98 baz puan faiz indirimine gideceğini fiyatlıyor.

Sınır ötesi ödeme firması Corpay’de stratejist olan Peter Dragicevich, “Hesaba katılan gevşeme miktarının agresif görünmesine rağmen, yönün doğru göründüğünü belirtti. ABD enflasyonunun nabzının döndüğünü ve geçmişteki politika sıkılaştırmasının olumsuz etkilerinin görülmeye başladığını da sözlerine ekledi.

Dragicevich, bir sonraki Federal Rezerv gevşeme döngüsü yaklaşırken ABD getirileri düştükçe ve ABD büyümesi toparlandıkça ABD dolarının önümüzdeki birkaç çeyrekte kademeli olarak değer kaybetmesini bekliyor.

Sterlin bu hafta %1,5 yükselerek 1,2410 dolardan işlem gördü. Avustralya ve Yeni Zelanda dolarları, ABD ekonomisinin yavaşladığına dair işaretlerin emtia fiyatlarını etkilediği Perşembe günü cazibelerinin bir kısmını kaybetti, ancak yine de haftalık kazançlar için ayarlandılar.

Avustralya doları Cuma günü haftalık %1,7 artışla 0,6466 dolar, Yeni Zelanda doları ise haftalık %1,2 artışla 0,5960 dolar seviyesindeydi.

Çin yuanı son iki ayın en iyi haftasını geçirme yolunda ilerliyor ve dolar başına 7,2447 ile üç ayın en yüksek seviyesine yakın işlem gördü.

National Australia Bank (OTC:NABZY) stratejistleri, piyasalar Federal Rezerv oranlarının zirveye ulaştığından emin olur olmaz, mevcut dolar gücünün ödünç alınmış bir zaman olarak görüleceğini belirtti.

Cuma günü ilerleyen saatlerde Avrupa Merkez Bankası’ndan birkaç konuşmacının söz alması planlanıyor ve ABD konut başlangıçları ile birlikte İngiliz perakende satış verileri de açıklanacak. Kripto para piyasasında, bitcoin %1,8’lik mütevazı bir düşüşle 36.416$’a gerileyerek dört haftalık kazanç serisini bozmaya hazırlanıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu